حسابرس | انجام خدمات حسابرسی شرکت و موسسات | ثبت پیشرو

0

حسابرس وظیفه بررسی صحت اسناد مالی و انطباق آنها با اصول حسابداری و موارد قانونی را دارد. در واقع حسابرس کار حسابداران را بررسی و نتیجه کار خود را به هیئت مدیره، سهامداران، بانک ها و سایر سازمان های نظارتی و قانونی، حسب مورد، گزارش میکند. حسابرسی مقوله ای فراتر و دقیق تر از حسابداری میباشد. بخش عمده کار حسابرس بررسی و اعتبار بخشی به گزارشات مالی یکساله شرکت ها یا موسسات یا هر نهاد دیگر میباشد که بمنظور جلوگیری از فساد مالی و مالیاتی و همچنین اعتبار دادن به یک نهاد یا شرکت بایستی هر سال انجام گیرد. موسه ثبت پیشرو ارائه دهنده خدمات ثبتی دارای حسابرسین خبره ای میباشد که میتواند به شما جهت اعتبار بخشی به صورت مالی سازمانتان خدمات ارائه دهند که این خدمات شامل 4 بخش میباشد.

خدمات حسابرسی

 • حسابرسی مالی
 • حسابرسی مالیاتی
 • حسابرسی عملیاتی
 • حسابرسی داخلی (ریز وظایف هر کدام به اختصار در ادامه شرح داده خواهد شد)

حسابرسی مالی

حسابرسی دارای بخش های مختلفی میباشد. یکی از بخش های حسابرسی که وظیفه مهم حسابرس است بررسی صحت مدارک و اسناد مالی موجود در شرکت ها و مقایسه آن ها با استانداردهای جهانی حسابداری و در انتها تایید یا رد این مدارک و اسناد مالی ارائه شده در شرکت ها میباشد که همان صورت های مالی نامیده میشود.

صورت های مالی یک شرکت شامل گزارش که مهمترین قسمت و همان گزارش حسابرس درباره تایید یا رد صورت مالی شرکت میباشد. صورت مالی شامل صورت سود و زیان شرکت در طول یک سال مالی و ترازنامه یک ساله شرکت و توضیحات لازمه درباره چگونگی محاسبات مالی برای تشکیل ترازنامه و گزارش انبارگردانی میباشد که حسابرس مالی موظف است تا به بررسی دقیق این گزارشات بپردازد.

 حسابرسی مالیاتی

در صورت های مالی حسابرس وظیفه بررسی صحت مالیات های پرداخت شده توسط شرکت ها را دارد. شناسایی مقدار مالیات پرداختی و بررسی صحت و سقم مدارک موجود در این رابطه در شرکت ها عبارتند از:

 • مالیات بر دارایی های شرکت
 • مالیات بر درآمد شرکت

مالیات بر واردات و فروش و خدمات از وظایف حسابرس در حیطه بررسی های مالیاتی میباشد که بایستی با در نظر گرفتن استانداردهای حسابداری و هچنین در نظر گرفتن قانون مالیاتی کشور رعایت و بررسی ها انجام گیرد و اگر حساب های شرکت و پرداخت های مالیاتی شرکت دارای اشتباه بود، حتما در گزارش حسابرس ثبت و به رد حساب های مالیاتی منجر و یک بند در گزارش درج خواهد شد.

 حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی بخش مشاوره مالی به ارگان های بزرگ دولتی یا خصوصی و کارخانجات بزرگ را شامل میشود که حسابرس با در نظر گرفتن اصول حسابرسی عملیاتی به این ارگان ها مشاوره میدهد تا بتوانند با کمترین هزینه بیشترین سود را در چهارچوب استانداردها و قوانین مالی و مالیاتی داشته باشند. بررسی فرآیند های مالی یک شرکت در چهاچوب سه اصل مهم به شرح ذیل است:

 • کارایی داشتن (با حداقل هزینه از طریق راه های استاندارد به نتیجه اثر بخش در شرکت برسد)
 • اثر بخش بودن (با کشف خطا و اشتباه و تحریف در کسب کار مورد نظر نتیجه موثری در حیطه مالی ایجاد سازد)
 • صرفه اقتصادی داشتن (تمامی یافته ها و بررسی ها با حداقل هزینه انجام پذیرد) که حسابرس با در نظر گرفتن این 3 اصل اساسی حسابرسی به یک مدیر در هر بیزینس مشاوره کلان و بهینه برای ایجاد یا ادامه آن کسب و کار ارائه میدهد.

حسابرسی داخلی

یک نفر از افراد مالی و حسابداری شرکت برای مشخص نمودن کیفیت هزینه و عملیات مالی شرکت و شناسایی انحرافات و خطاهای مالی شرکت که باعث ضرر میشوند به عنوان حسابرس داخلی شرکت انتخاب میشود. او موظف است تا قبل از ورود حسابرسان اصلی به شرکت بتواند میزان خطاها و انحرافات را در گزارشات مالی به حداقل برساند.

حسابرس داخلی در واقع حسابدار مورد اعتماد شرکت است. نقش وی نقش یک حسابرس برای شرکت میباشد که بتواند پیشگیری از رد گزارشات توسط حسابرسان اصلی را انجام دهد. حسابرس داخلی بایستی علاوه بر علم حسابداری دارای علم حسابرسی نیز باشد تا شیوه های بررسی حساب ها را بتواند بدرستی انجام دهد و به درستی گزارشات مالی پی ببرد.

لطفا به این مطلب رای دهید

85%

85%

عالی
 • امتیاز نویسنده

  8.5

 • امتیاز کاربران (2 رای)

  7.3

درباره نویسنده بیشتر بدانید ...

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید